درباره بیولوژیسم بیشتر بدانید!

گروه بیولوژیسم در مرداد ۱۳۹۸ با هدف تولیدمحتوای تخصصی برای جامعه علوم زیستی و علوم پزشکی کشور تشکیل شد. در طول حیات بیولوژیسم و در پیج اینستاگرام، عناوین مختلفی از مباحث علوم زیستی مورد بررسی قرار گرفته به گونه ای که نیاز دانشجویان در هر سطحی را برطرف نماید. از دیگر فعالیت های بیولوژیسم، برگزاری دوره های مختلف در زمینه هایی مانند بیولوژی سرطان، مهندسی ژنتیک، بیوانفورماتیک و… است.

پلی میان آموزش و بازار کار

بیولوژیسم خود را متعهد می داند تا با تولید محتوای فاخر در حوزه های نامبرده، بتواند سهمی کوچک در اعتلای جامعه علمی ایران داشته باشد و در این راه آماده همکاری با گروه ها و افراد علاقه مند است. از اهداف بیولوژیسم، تولید دوره های تئوری و عملی در تمام گرایش های زیست شناسی است به طوری که بتواند علاقه گروه های مختلف دانشجویان و فارغ التحصیلان زیست شناسی را پوشش دهد.
از دیگر اهداف بیولوژیسم، ایجاد فضایی جهت برگزاری دوره های عملی و کارآموزی است به طوری که بتواند تکنیک هایی را به دانشجویان آموزش دهد تا با استفاده از آن ها بتوانند جذب مراکز مختلف تحقیقاتی و صنعتی شوند.
به طور کلی بیولوژیسم به دنبال تربیت دانشجویان متخصص و حرفه ای در زمینه های مختلف علوم زیستی و علوم پزشکی است.

یک همکاری خوش یمن!!

یک سالگی شروع همکاری بیولوژیسم و CellMedEx

پارسال همین موقع ها بود که ما توی بیولوژیسم دنبال یه جای مطمئن بودیم که بتونه سرتیفیکیت های دوره هامون رو صادر کنه و در عین حال یه جای خوب و قوی باشه. تا این که با یه شرکت بیوتکنولوژی فرانسوی آشنا شدیم که زیرنظر موسسه تحقیقات پزشکی فرانسه یا inserm  بود. اسم این شرکت CellMedEx هست.

هر چی بیشتر درباره این کمپانی تحقیق کردم بیشتر از کارشون و تیمشون خوشم اومد. مدیرعامل این شرکت، آقای دکتر سینا ناصریان هستن که از ایمونولوژیست های خیلی باسواد و در عین حال خوش اخلاقن. با ایشون تماس گرفتم و شرایط رو توضیح دادم و دکتر هم با روی باز پذیرفتن. راستش رو بخواید خودم هم فکر نمی کردم که یه همچین شرکتی بیاد با بیولوژیسمی همکاری کنه که تازه سه ماه بود داشت دوره برگزار می کرد.

بعد از شروع همکاریمون هم سل مدکس روز به روز قوی تر شد تا این که یه روز شنیدیم دکتر ناصریان و سل مدکس دارن روی پروژه تولید اولین ریه مصنوعی در اروپا کار میکنن. پروژه ای که از نظر علمی فوق العاده سطح بالاست و از نظر بودجه ای که براش تعیین شده چند ده میلیون یورویی!!

خلاصه… از روزی که ما همکاریمون با CellMedEx شروع شد الان نزدیک یک ساله میگذره و ما تونستیم با این تیم دوره های مختلفی رو برگزار کنیم و به بیش از ۵۰ دانشجو سرتیفیکیت های معتبر این کمپانی رو ارائه بدیم و خدا رو شکر این گواهی ها امتحان خودشون رو پس دادن و همه دانشجوهای ما از داشتنشون راضی هستن.

دوره های جدیدمون، یعنی دوره جامع زیست سلولی و دوره جامع ژنتیک پایه هم علاوه بر اساتید قوی و سرفصل های جامع، سرتیفکیت CellMedEx رو هم دارن که روی هم رفته تبدیلشون کرده به یه دوره همه فن حریف و عاالی…

پس منتظر چی هستی؟ ثبت نام کن و حرفه ای شو!!

رسالت بیولوژیسم

دانش زیست شناسی و شاخه‌های آن از جمله بیوتکنولوژی، میکروبیولوژی و.. به عنوان یک علم پایه نقش موثری در صنعت، پزشکی، داروسازی، علوم پایه و کشاورزی ایفا می‌کند.

نقش استراتژیک این رشته باعث شده است تنها حجم بازار بیوتکنولوژی پزشکی در ایران در سال ۲۰۱۲ بیش از ۸۰۰ میلیون دلار برآورد شود که شرکت‌های دانش‌بنیان سهم ویژه‌ای در این بازار داشته اند.


در سال‌های اخیرتوجه به نقش راهبردی دانش بنیان‌ها باعث شده است توجه و حمایت دولتمردان در این حوزه بیشتر شده به طوری که تصویب «قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری و اختراعات» در سال ۱۳۸۹ در مجلس شورای اسلامی ، آغازی بر گسترده‌ترین برنامه حمایتی دولت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان بوده است. همچنین با توجه به نام گذاری سال ۱۴۰۱ با عنوان “تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین” ، نشان دهنده توجه بیشتر مسئولین به این حوزه است. هرچند همچنان در این بخش، ضعف‌های اساسی وجود دارد که برای رفع آن نیاز به برنامه ریزی‌های گسترده است.


به طور کلی می‌توان نقاط ضعف حوزه‌ی تولید دانش بنیان را به چند دسته تقسیم کرد:


• ضعف در آموزش کاربردی به دانشجویان در دانشگاه‌ها
• ضعف در تبدیل مقالات علمی به طرح‌های صنعتی
• عدم توانایی دستگاه‌های علمی و همچنین متولیان صنعت کشور در ایجاد ارتباط صحیح بین علوم پایه و کاربردی و تولید دانش بنیان
• کمبود بودجه و تجهیزات در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور
• کمبود دوره‌های آموزشی هدفمند و کاربردی


در کنار این نقاط ضعف، پتانسیل‌ها و نقاط قوت بالقوه‌ای در کشور وجود دارد که با برطرف کردن موانع می‌توان به شکل ویژه‌ای این نقاط را به نقاط قوت بالفعل تبدیل کرد و مشکلات حوزه‌ی دانش بنیان را تا حد زیادی برطرف کرد. پتانسیل‌هایی چون:


• وجود تعداد زیادی نیروی متخصص و تحصیل کرده در گرایش‌های مختلف زیست شناسی
• انتشار مقالات متعدد در گرایش‌های مختلف زیستی؛ به طوری که براساس برآورد پایگاه SJR در سال ۲۰۲۰ بیش از ۶۲۰۰ مقاله در حوزه agricultural and biological sciences چاپ شده است که از این نظر ایران در رتبه ۱۳ام جهانی قرار دارد.
• توجه بیشتر مسئولین حکومتی به اهمیت بحث تولید دانش بنیان در سال‎‌های اخیر و ارائه‌ی طرح‌های حمایتی
• حضور پررنگ‌تر بخش خصوصی در حوزه‌ی آموزش‌های کاربردی (هر چند همان طور که اشاره شد، در این حوزه هم از نظر کیفیت و هم کمیت ضعف وجود دارد)


علی رغم نقش راهبردی رشته‌های علوم زیستی در اقتصاد کشور و کاربردهای گسترده‌ی این رشته در حوزه‌های مختلف، دغدغه‌ی دانشجویان و فارغ التحصیلان این رشته‌ها نبود شغل مناسب، آینده شغلی مبهم و ناامیدی اقتصادی است.


از سوی دیگر بسیاری از کسب و کارها و شرکت‌های دانش بنیان به دنبال جذب افراد متخصص و با مهارت در حوزه کاری خود هستند اما پس از صرف زمان و هزینه زیاد به نتیجه مناسبی نمی‌رسند.


از این رو بیولوژیسم برنامه دارد تا با برطرف کردن نیازهای مختلف گروه های هدف شامل دانشجویان، اساتید و صاحبان کسب و کارهای حوزه های مرتبط با علوم زیستی و پزشکی، بتواند سهمی هر چند کوچک در اعتلای دانش و صنعت بیوتکنولوژی در ایران داشته باشد.