درباره بیولوژیسم بیشتر بدانید!

گروه بیولوژیسم در مرداد ۱۳۹۸ با هدف تولیدمحتوای تخصصی برای جامعه علوم زیستی و علوم پزشکی کشور تشکیل شد. در طول حیات بیولوژیسم و در پیج اینستاگرام، عناوین مختلفی از مباحث علوم زیستی مورد بررسی قرار گرفته به گونه ای که نیاز دانشجویان در هر سطحی را برطرف نماید. از دیگر فعالیت های بیولوژیسم، برگزاری دوره های مختلف در زمینه هایی مانند بیولوژی سرطان، مهندسی ژنتیک، بیوانفورماتیک و… است.

پلی میان آموزش و بازار کار

بیولوژیسم خود را متعهد می داند تا با تولید محتوای فاخر در حوزه های نامبرده، بتواند سهمی کوچک در اعتلای جامعه علمی ایران داشته باشد و در این راه آماده همکاری با گروه ها و افراد علاقه مند است. از اهداف بیولوژیسم، تولید دوره های تئوری و عملی در تمام گرایش های زیست شناسی است به طوری که بتواند علاقه گروه های مختلف دانشجویان و فارغ التحصیلان زیست شناسی را پوشش دهد.
از دیگر اهداف بیولوژیسم، ایجاد فضایی جهت برگزاری دوره های عملی و کارآموزی است به طوری که بتواند تکنیک هایی را به دانشجویان آموزش دهد تا با استفاده از آن ها بتوانند جذب مراکز مختلف تحقیقاتی و صنعتی شوند.
به طور کلی بیولوژیسم به دنبال تربیت دانشجویان متخصص و حرفه ای در زمینه های مختلف علوم زیستی و علوم پزشکی است.

داستان ما !

بیولوژیسم چیکار میکنه و به دنبال چیه؟

مرداد سال ۱۳۹۸ دو دانشجوی ترم۳ زیست شناسی سلولی مولکولی دانشگاه شیراز به این فکر افتادن که یک پیج اینستاگرام راه اندازی کنن، محتوای علمی تولید کنن و با جذب فالوور و انجام تبلیغات برای خودشون درآمدزایی کنن! ولی این دو نفر بلندپروازتر از این حرف ها بودن که بتونن صرفاً به تولید محتوای راضی بشن. برای همین به مرور زمان به این فکر افتادن که دوره های آموزشی برگزار کنن؛ دوره هایی که بتونه به دانشجوها کمک کنه پایه علمی قوی تری برای خودشون ایجاد کنن ولی باز هم این پایان راه نبود. اون ها دوست داشتن این دوره ها به تغییری واقعی منجر بشه، تغییری که بتونه تحول ساز باشه. به هر حال جوون بودن و جویای نام! 

بعد از تیم سازی و اضافه شدن افراد مختلف و همچنین برگزاری چند دوره و باتجربه شدن توی این زمینه احساس کردن که دوره برگزار کردن میتونه باعث تغییر بشه ولی باید با برنامه ریزی بهتری باشه. باید بدونن دقیقا از دوره ها چی میخوان و چه طور میتونن تغییر ایجاد کنن. مشکل از کجاست که با آموزش بشه حلش کرد؟ به خاطر همین هم شروع کردن به صحبت با افراد مختلف. از اساتید دانشگاه تا مدیران شرکت های حوزه بیوتکنولوژی…

توی این مسیر حرف های زیادی زده شد، بعضیا تشویقشون کردن و بعضیا زدن تو ذوقشون و میگفتن دانشجوی لیسانس رو چه به برگزاری دوره آموزشی تخصصی! ولی در نهایت به این دو بیت عطار نیشابوری رسیدن: 

 

گر مرد رهی میان خون باید رفت وز پای فتاده سرنگون باید رفت 

تو پای به راه در نِه و هیچ مپرس خود راه بگویدت که چون باید رفت

 

بنابراین بچه های تیم کفش های آهنی رو پا کردن و پای در راه گذاشتن. اونا متوجه شده بودن که مشکل کشور در حوزه علوم زیستی اینه که تعداد زیادی نیروی دانشگاه رفته و آماده ورود به بازار کار تربیت شدن اما این افراد با این که خیلیاشون از نظر علمی قوی هستن ولی توانایی راه اندازی و مدیریت یک کسب و کار رو ندارن چون اصولاً نمیدونن این علم پایه کجا کاربرد داره و بعد از اون چطور میشه از کاربرد به محصول قابل ارائه به بازار رسید و نهایتاً درآمدزایی کرد. و تعداد کم شرکت ها و استارتاپ هایی که بتونن این فرصت کارآموزی رو فراهم کنن باعث میشد که نرخ بیکاری در این رشته زیاد باشه. 

پس راه مشخص شد! بیولوژیسم دوره هایی رو برگزار کنه که بتونه با یه برنامه ریزی درسی مناسب، باعث بشه تا در مرحله اول دانشجوها و فارغ التحصیل های رشته های علوم زیستی بفهمن اصلا این علم پایه به چه دردی میخوره. از زیست شناسی سلولی مولکولی، بیوشیمی، میکروبیولوژی و … چطور میتونیم استفاده کنیم؟ و در مراحل بعدی بتونن از این علم استفاده کنن تا محصول تولید کنن.

برای همین هم بیولوژیسم، با اساتیدی این دوره ها رو برگزار کرد که از نظر علمی قوی باشن و بتونن هم بحث های پایه ای رو خوب به دانشجوها منتقل کنن و هم بحث های کاربردی رو! 

در این حدود ۴ سالی که از تولد بیولوژیسم میگذره، افراد زیادی با تیم ما کار کردن و ما تونستیم از همه چیزهای جدیدی رو یاد بگیریم. تا به حال مسیر ساده ای نبوده و قطعاً از این به بعد سخت تر هم خواهد شد اما حضور شما و علاقمندی فوق العادتون برای شرکت در دوره های ما تا این جا بوده که در این مدت ما تونستیم بیش از ۲۰۰۰ دانشجو رو در دوره های مختلف تربیت کنیم. 

بیولوژیسم در ۱۹ اسفند ۱۴۰۰ تحت نام “دانش پردازان هدایتگر میهن” و با شماره ۵۷۳۶۱ ثبت رسمی شد و از ابتدای سال ۱۴۰۲ برنامه ریزی رو بر این گذاشتیم که علاوه بر آموزش در حوزه زیست شناسی، وارد رشته های دیگر حوزه های علوم طبیعی و علوم پزشکی (Life and Medical Sciences) بشیم که بتونیم تبدیل بشیم به جامع ترین پلتفرم جامع آموزشی در حوزه علوم طبیعی و علوم پزشکی در ایران! 

بیولوژیسم صرفاً جایی برای خرید دوره های آموزشی نیست. بیولوژیسم به دنبال اینه که بتونه تاثیری هر چند کوچک در ارتباط بین آموزش تخصصی دانشگاهی و بازار کار و صنعت گذاشته باشه تا نهایتاً جامعه دانشگاهی بتونه تولید ثروت بیشتری برای جامعه داشته باشه. امیدواریم که در این راه شما هم همراه ما باشید. 

رسالت بیولوژیسم

دانش زیست شناسی و شاخه‌های آن از جمله بیوتکنولوژی، میکروبیولوژی و.. به عنوان یک علم پایه نقش موثری در صنعت، پزشکی، داروسازی، علوم پایه و کشاورزی ایفا می‌کند.

نقش استراتژیک این رشته باعث شده است تنها حجم بازار بیوتکنولوژی پزشکی در ایران در سال ۲۰۱۲ بیش از ۸۰۰ میلیون دلار برآورد شود که شرکت‌های دانش‌بنیان سهم ویژه‌ای در این بازار داشته اند.

در سال‌های اخیرتوجه به نقش راهبردی دانش بنیان‌ها باعث شده است توجه و حمایت دولتمردان در این حوزه بیشتر شده به طوری که تصویب «قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری و اختراعات» در سال ۱۳۸۹ در مجلس شورای اسلامی ، آغازی بر گسترده‌ترین برنامه حمایتی دولت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان بوده است. همچنین با توجه به نام گذاری سال ۱۴۰۱ با عنوان “تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین” ، نشان دهنده توجه بیشتر مسئولین به این حوزه است. هرچند همچنان در این بخش، ضعف‌های اساسی وجود دارد که برای رفع آن نیاز به برنامه ریزی‌های گسترده است.

به طور کلی می‌توان نقاط ضعف حوزه‌ی تولید دانش بنیان را به چند دسته تقسیم کرد:

• ضعف در آموزش کاربردی به دانشجویان در دانشگاه‌ها
• ضعف در تبدیل مقالات علمی به طرح‌های صنعتی
• عدم توانایی دستگاه‌های علمی و همچنین متولیان صنعت کشور در ایجاد ارتباط صحیح بین علوم پایه و کاربردی و تولید دانش بنیان
• کمبود بودجه و تجهیزات در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور
• کمبود دوره‌های آموزشی هدفمند و کاربردی

در کنار این نقاط ضعف، پتانسیل‌ها و نقاط قوت بالقوه‌ای در کشور وجود دارد که با برطرف کردن موانع می‌توان به شکل ویژه‌ای این نقاط را به نقاط قوت بالفعل تبدیل کرد و مشکلات حوزه‌ی دانش بنیان را تا حد زیادی برطرف کرد. پتانسیل‌هایی چون:

• وجود تعداد زیادی نیروی متخصص و تحصیل کرده در گرایش‌های مختلف زیست شناسی
• انتشار مقالات متعدد در گرایش‌های مختلف زیستی؛ به طوری که براساس برآورد پایگاه SJR در سال ۲۰۲۰ بیش از ۶۲۰۰ مقاله در حوزه agricultural and biological sciences چاپ شده است که از این نظر ایران در رتبه ۱۳ام جهانی قرار دارد.
• توجه بیشتر مسئولین حکومتی به اهمیت بحث تولید دانش بنیان در سال‎‌های اخیر و ارائه‌ی طرح‌های حمایتی
• حضور پررنگ‌تر بخش خصوصی در حوزه‌ی آموزش‌های کاربردی (هر چند همان طور که اشاره شد، در این حوزه هم از نظر کیفیت و هم کمیت ضعف وجود دارد)

علی رغم نقش راهبردی رشته‌های علوم زیستی در اقتصاد کشور و کاربردهای گسترده‌ی این رشته در حوزه‌های مختلف، دغدغه‌ی دانشجویان و فارغ التحصیلان این رشته‌ها نبود شغل مناسب، آینده شغلی مبهم و ناامیدی اقتصادی است.

از سوی دیگر بسیاری از کسب و کارها و شرکت‌های دانش بنیان به دنبال جذب افراد متخصص و با مهارت در حوزه کاری خود هستند اما پس از صرف زمان و هزینه زیاد به نتیجه مناسبی نمی‌رسند.

از این رو بیولوژیسم برنامه دارد تا با برطرف کردن نیازهای مختلف گروه های هدف شامل دانشجویان، اساتید و صاحبان کسب و کارهای حوزه های مرتبط با علوم زیستی و پزشکی، بتواند سهمی هر چند کوچک در اعتلای دانش و صنعت بیوتکنولوژی در ایران داشته باشد.

معرفی اعضا بیولوژیسم

گستره‌ی بر و بچه‌های بیولوژیسم به وسعت ایرانه؛ این موضوع رو باید یکی از دلایل موفقیت کار تیمی تو بیولوژیسم دونست.

امیررضا شرافت

هم بنیان‌گذار و مدیر عامل بیولوژیسم

من امیررضا شرافت هستم. فارغ التحصیل کارشناسی زیست شناسی سلولی مولکولی از دانشگاه شیراز و پذیرفته شده کارشناسی ارشد biotechnology & management دانشگاه گلاسگو انگلستان و البته هم بنیان گذار و مدیرعامل بیولوژیسم!


اوایل که وارد دانشگاه شده بودم، آرزوم یک زیست شناس شدن بود! تبدیل شدن به یک ساینتیست معروف و موفق اما به مرور زمان و به خصوص بعد از شروع کار بیولوژیسم، فهمیدم که هم خودم علاقه و استعداد در حوزه بیزینس و کسب و کار رو دارم و هم با ظهور بیوتکنولوژی به عنوان یک علم استراتژیک، اصولاً میتونم برای جامعه مثمر ثمرتر باشم. این شد که سعی کردم مسیر تحصیلی و کاریم رو به دو بخش تقسیم کنم و در کنار یادگیری علم جذاب بیولوژی، تبدیل به کسی بشم که بتونه علم رو تجاری سازی کنه و در عین حال به جامعه هم خدمت کنه!


بیولوژیسم در یک کلام برای من یعنی همه چیز! و بزرگترین سرمایه بیولوژیسم یک تیم هماهنگ و باحاله که کنار هم تونستیم کارهایی رو انجام بدیم که تقریباً ۹۵ درصد افراد به ما می گفتن از پسش برنمیایم. ما در بیولوژیسم تمام تمرکزمون این هست که بتونیم خودمون و دانشجوهای دوره هامون رو همیشه در مسیری نگه داریم که براشون اتفاقات خوب رو رقم بزنه. ممکنه این اتفاق خوب، پذیرش از یک دانشگاه خارجی باشه یا پیدا کردن یک شغل و یا گرفتن نمرات بالاتر در دانشگاه! اما هر چی که هدف شما باشه ما براش تلاش می کنیم تا بهتون کمک کنیم در این مسیر قوی تر و بهتر عمل کنید.


بیولوژیسم فقط آموزش های زیست شناسی نداره بلکه پلتفرمی هست برای تمام دانشجویان، فارغ التحصیلان و علاقه مندان فارسی زبان در کلیه حوزه ها و رشته های علوم طبیعی و علوم پزشکی!

هم بنیان‌گذار و رئیس هیئت مدیره بیولوژیسم

علی مفتون آزاد هستم متولد سال ۱۳۷۷ و اهل بهترین شهر دنیا، شیراز

مقطع کارشناسی‌ خودمو در رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی از دانشگاه شیراز فارغ التحصیل شدم و الان دانشجوی کارشناسی ارشد سلولی و مولکولی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری هستم و ساکن تهران

علاقه زیادی به مبحث سلول های بنیادی و مهندسی بافت دارم و پروژه خودم رو هم دارم توی زمینه مهندسی بافت و پزشکی بازساختی پیش میبرم.

همیشه توی ذهنم این بوده که چطور میشه یک ارزش خلق کرد؛ بیولوژیسم همون ارزش هست که سال ۹۸ با یکی از رفیقای صمیمیم خلقش کردیم. از اون به بعد با فرشته‌هایی آشنا و همکار شدیم که این مسیر رو برامون خیلی آسون تر و لذت بخش تر کرد و الان به نقطه ای رسیدیم که درسته هنوز اول راهمونه ولی از اینکه در کنار تیم مون و شما همراهان همیشگی بیولوژیسم رشد کردیم خیلی خوشحالیم. از روزی که این کار رو شروع کردیم سعی کردم توی همه زمینه هایی که نیاز بوده کار کنم تا باعث پیشرفت بیولوژیسم و خودم بشم و تجربیاتی که بهم اضافه شده رو خیلی دوست دارم.

سختی هس، چالش هس، کمبود هس، ولی ما توی بیولوژیسم به این چیزا توجه نمیکنیم و سعی میکنیم مثل یه خونواده پشت هم باشیم و بتونیم روز به روز بیشتر پیشرفت کنیم. سعی میکنیم که دنیای علمی رو دنیای قشنگ تری کنیم.

حسنا رحیمی نژاد

حسنا رحیمی نژاد

هم بنیان‌گذار و مدیریت تولید محتوا

حسنا رحیمی نژاد هستم، رتبه‌ی ۶۴۸ کنکور سراسری و ورودی۹۸رشته‌ی زیست سلولی مولکولی دانشگاه شیراز و رتبه۱ کنکور ارشد. من مدیر تولید محتوای بیولوژیسمم و سابقه‌ی سه سال فعالیت در تیم رو دارم. عاشق خلق محتوا از هرچیزی هستم که اطرافم وجود داره. ما بیولوژیسمی‌ها برای تغییر نگرش‌ها دور هم جمع شدیم؛ تغییر نگرش افراد به جایگاه رشته‌مون و کمک می‌کنیم بچه‌های هم رشته‌مون مسیرشون رو به درستی پیدا کنن.


بیولوژیسم برای من مثل یه خونه‌ی دومه با یه سقف بلند که محدودیتی برای پیشرفت توی اون وجود نداره. ما هر روز با چالش‌های مختلفی دست و پنجه نرم می‌کنیم و توی این مسیر اعضای تیم هم مثل اعضای یک خانواده پشت هم هستن وعلاوه بر پیشرفت خودشون برای پیشرفت همدیگه تلاش می‌کنن. موفقیت توی بیولوژیسم صرفا یک پیشامد نیست بلکه یک قاعده است برای کسایی که پشتکار دارن.

زهرا نصاب زاده

مدیریت علمی دوره ها

من زهرا نصاب زاده، متولد ۷۴ و شیرازی هستم. کارشناسی دانشگاه شیراز بودم و زیست شناسی سلولی مولکولی خوندم و سال ۹۶ به عنوان رتبه اول دانشکده، فارغ التحصیل شدم. بعد از اون یک سال روی یک طرح تحقیقاتی در رابطه با باکتریهای گرمادوست کار کردم. سال ۹۷ مقطع کارشناسی ارشدم رو در دانشگاه اصفهان، رشته ژنتیک مولکولی شروع کردم و آذرماه ۱۴۰۰ فارغ التحصیل شدم.


در طول دوران تحصیلم با چالشهای زیادی در حوزه‌های آموزش، پژوهش و فرصت‌های شغلی روبرو شدم و این خواسته درونم ایجاد شد که برای کاستی‌ها و مشکلات این مسیر کاری کنم. تا اینکه با تیم بیولوژیسم آشنا شدم و دیدم که دغدغه‌هاشون خیلی شبیه به من هست. پس تصمیم گرفتم باهاشون هم مسیر بشم تا ضمن پاسخگویی و رفع اون چالش‌ها، در مسیر توسعه فردی خودم هم قدم بردارم. در حال حاضر مدیریت علمی دوره‌ها رو برعهده دارم و در بخش تحقیق و توسعه هم فعالیت دارم.

 

بیولوژیسم برای من مثل یه خونه‌ی دومه با یه سقف بلند که محدودیتی برای پیشرفت توی اون وجود نداره. ما هر روز با چالش‌های مختلفی دست و پنجه نرم می‌کنیم و توی این مسیر اعضای تیم هم مثل اعضای یک خانواده پشت هم هستن وعلاوه بر پیشرفت خودشون برای پیشرفت همدیگه تلاش می‌کنن. موفقیت توی بیولوژیسم صرفا یک پیشامد نیست بلکه یک قاعده است برای کسایی که پشتکار دارن.

ساجده خانجانی

ساجده خانجانی موقر

عضو هیئت تحریریه

ساجده هستم از نوع _خانجانی موقرِ_ش😎
سال ۹۸ با شروع کارشناسی زیست سلولی‌ومولکولی در دانشگاه بوعلی‌سینا به دنیای جذابِ علوم زیستی پا گذاشتم و دیدم که زیست عجب علم مشکل‌گشاییه!!


ولی یه چیزی که اذیتم میکرد این بود که خیلی‌ها حتی برخی دوستای زیست‌خوان هم این اهمیت رشته‌شون رو نمیدونن!
واسه همین دنبال این بودم که قدرت علم زیست رو به همه(اول از همه زیست‌خوان‌ها) نشون بدم، از همون اول به همه‌جا سَرَک می‌کشیدم؛ از انجمن علمی و اتحادیه زیست و تیم‌های مختلف گرفته تا مسابقات و وبینارها تا اینکه خداروشکر سال ۱۴۰۱ با [بیولوژیسم] آشنا شدم که دیدم هم‌هدفیم و عجب تیم پرانرژی و سخت‌کوشی هستن و اینگونه شد که باافتخار از اون زمان در بخش تولیدمحتوای متنی فعالیت میکنم. اینجوری هم خودم بیشتر و بیشتر یاد میگیرم و هم بقیه🤝 و این خیلی خوبه🤩

زهرا غلامی

زهرا غلامی

عضو هیئت تحریریه

زهرا غلامی‌ هستم، متولد ۸۰ و ورودی ۹۸ زیست سلولی مولکولی دانشگاه شیراز
عاشق رشته‌م و فعالیت توی حوزه‌های مرتبط بهش هستم؛ البته برای بیشتر شناختن و بیشتر دونستنش، لازمه که تو یه محیط با اتمسفر بیولوژی خالص نفس بکشی.


واسه همین خوشحالم که با بیولوژیسم آشنا شدم. یه محیط تخصصی با فضای کاملا دوستانه کنار آدم‌هایی که عاشق و دغدغه‌مند بیولوژی‌‌ان!

قاطمه نصاب زاده

فاطمه نصاب زاده

کارشناس شبکه های اجتماعی

من فاطمه نصاب‌زادم! فارغ التحصیل کارشناسی رشته فیزیک از دانشگاه شیراز…
همیشه از فعالیت داشتن در فضای مجازی لذت می‌بردم که با شغل ادمینی آشنا شدم و به دلیل علاقه م به حوزه طراحی، مشغول یادگیری در این زمینه شدم و سعی می‌کنم شغل ادمینی رو با چاشنی طراحی پیش ببرم!


طی این مسیر، با بیولوژیسم آشنا شدم و از اینکه در یک فضای علمی-تخصصی کار می‌کنم واقعا خوشحالم؛ چرا که ترکیب علم، هنر و کار برای من یک دنیای ایده آل می‌سازه که طی این همکاری بهش رسیدم!

کوشا محبی

کوشا محبی

کارشناس طراحی بصری

کوشا محبی متولد ۷۲ اهل تهران هستم.
کارشناسی ارتباط تصویری از دانشگاه بوعلی سینا همدان خوندم و علاقه داشتم گرافیک دیزاین رو در مسیر گسترش دانش پیش ببرم که خوشبختانه با بیولوژیسم آشنا شدم و دیدم در زمینه زیست شناسی فعالیت دارن و با برگزاری دوره‌های آموزشی، نوید آینده‌ای سبز رو میدن. از اونجایی که همواره دست منو باز گذاشتن که هر چقدر دلم میخواد به طراحی هویت بصری‌شون گند بزنم بسیار از ته دل خوشحالم که تونستیم تا اینجا همکاری داشته باشیم! با بیولوژیسم حس خوب و امیدوارکننده‌ای دارم.

به بیولوژیسم بپیوندید !

ما همیشه به دنبال نیروهای توانمند و خلاق برای گسترش خانواده بیولوژیسم هستیم؛ پس اگر تمایل دارید به بیولوژیسم بپیوندید . با ما تماس بگیرید .